MPC5200CBV266
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC5200CBV266 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPC5200CBV266
Manufacturer Freescale Semiconductor
Description MPU MPC52xx RISC 32-Bit 266MHz 2.5V/3.3V 272-Pin BGA Tray
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 248 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - I/O:2.5V, 3.3V
USB:USB 1.1 (2)
Supplier Device Package:272-PBGA (27x27)
Speed:266MHz
Series:MPC52xx
Security Features:-
SATA:-
RAM Controllers:DDR, SDRAM
Packaging:Tray
Package / Case:272-BBGA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Graphics Acceleration:No
Ethernet:10/100 Mbps (1)
Display & Interface Controllers:-
Detailed Description:PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC52xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 272-PBGA (27x27)