MP725-0.10-1%
Caddock Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MP725-0.10-1% with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MP725-0.10-1% with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MP725-0.10-1% |
|---|---|
| Manufacturer | Caddock Electronics, Inc. |
| Description | RES 0.1 OHM 1% 25W DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 750 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.243 | $3.95 | $3.857 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | 0/ +200ppm/°C |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Size / Dimension: | 0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm) |
| Series: | MP725 |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Power (Watts): | 25W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | MDC725-0.10F MDN1226-03 MP725-0.10-FTR MP7250.101% REFMP725-0.10-1% |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.120" (3.05mm) |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±1% 25W Chip Resistor TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MP725-0.10-1%, use the request quote form to request MP725-0.10-1% pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MP725-0.10-1%.The price and lead time for MP725-0.10-1% depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MP725-0.10-1%.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
