MNG14-250DMK
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MNG14-250DMK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MNG14-250DMK
Manufacturer 3M
Description CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14-16 AWG
Termination:Crimp
Terminal Type:Standard
Tab Width:0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:0.032" (0.81mm)
Tab Length:-
Series:Scotchlok™
Packaging:Bulk
Other Names:00054007017882
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Overall:0.940" (23.88mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Diameter:0.170" (4.32mm)
Insulation:Non-Mating End Insulated
Gender:Male
Features:-
Detailed Description:0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated