MMBZ5225B-E3-08
Electro-Films (EFI) / Vishay
MMBZ5225B-E3-08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MMBZ5225B-E3-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MMBZ5225B-E3-08
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3
(In US Dollars)
15000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3V
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:225mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 3V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:50µA @ 1V