MMB02070C2001FB200
Vishay Precision Group
MMB02070C2001FB200
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MMB02070C2001FB200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MMB02070C2001FB200
Manufacturer Vishay
Description Res Thin Film 0207(2309) 2K Ohm 1% 2/5W ±50ppm/C Conformal Melf SMD Blister T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32717 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0207
Size / Dimension:0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)
Series:MMB - Professional
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:MELF, 0207
Other Names:749-1379-2
MMB02070C2001FB200-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):-
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:2 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film