MLTFC2H-LP316RD
Panduit
MLTFC2H-LP316RD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLTFC2H-LP316RD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLTFC2H-LP316RD
Manufacturer Panduit
Description TIE 316SS POLYCOAT 250# 7.9"L RD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 350 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
50 pcs100 pcs1250 pcs5000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.310" (7.87mm)
Tensile Strength:250 lbs (113.40 kg)
Series:Pan-Steel® MLTFC
Packaging:50 per Pkg
Other Names:07498311773
MLTFC2H-LP316RD-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 316, Polyester Coated
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:8.00"
Length - Actual:0.658' (200.66mm, 7.90")
Features:Corrosion Resistance, UV Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Red 2.00" (50.80mm) 0.310" (7.87mm) 250 lbs (113.40 kg) 0.658' (200.66mm, 7.90")
Color:Red
Bundle Diameter:2.00" (50.80mm)