MLTC4H-LP316
Panduit
MLTC4H-LP316
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLTC4H-LP316 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLTC4H-LP316
Manufacturer Panduit
Description TIE 316SS POLY EDGE 250# 4"DIA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 250 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
50 pcs100 pcs1250 pcs5000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.310" (7.87mm)
Tensile Strength:250 lbs (113.40 kg)
Series:Pan-Steel® MLTC
Packaging:50 per Pkg
Other Names:298-9971
MLTC4H-LP316-ND
MLTC4HLP316
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 316, Nylon Coated
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:14.25"
Length - Actual:1.192' (363.22mm)
Features:Corrosion Resistance, UV Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 4.00" (101.60mm) 0.310" (7.87mm) 250 lbs (113.40 kg) 1.192' (363.22mm)
Color:Black
Bundle Diameter:4.00" (101.60mm)