MLT6H-LP316
Panduit
MLT6H-LP316
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLT6H-LP316 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLT6H-LP316
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE 316 SS 450LB 20.5"L
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
50 pcs100 pcs1250 pcs5000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.310" (7.87mm)
Tensile Strength:450 lbs (204.12 kg)
Series:Pan-Steel® MLT
Packaging:50 per Pkg
Other Names:298-10135
MLT6H-LP316-ND
MLT6HLP316
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 316
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:20.50"
Length - Actual:1.709' (521.00mm)
Features:Corrosion Resistance
Detailed Description:Standard, Locking Silver 6.00" (152.40mm) 0.310" (7.87mm) 450 lbs (204.12 kg) 1.709' (521.00mm)
Color:Silver
Bundle Diameter:6.00" (152.40mm)