MLT2.7WH-LP
Panduit
MLT2.7WH-LP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLT2.7WH-LP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLT2.7WH-LP
Manufacturer Panduit
Description TIE WAVE TY 304 SS 450# 10.2"L
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.310" (7.87mm)
Tensile Strength:450 lbs (204.12 kg)
Series:Pan-Steel® Wave-Ty™
Packaging:50 per Pkg
Other Names:298-1330
MLT2.7WHLP
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Stainless Steel 304
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:10.25"
Length - Actual:0.850' (259.08mm, 10.20")
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:Standard, Locking Silver 2.70" (68.60mm) 0.310" (7.87mm) 450 lbs (204.12 kg) 0.850' (259.08mm, 10.20")
Color:Silver
Bundle Diameter:2.70" (68.60mm)