MLS283M5R0EA0D
Cornell Dubilier Electronics
MLS283M5R0EA0D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLS283M5R0EA0D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLS283M5R0EA0D
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 28000UF 20% 5V FLATPACK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:5V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Series:MLS
Ripple Current @ Low Frequency:19.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:21.4A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack, Tabbed
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):50 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:28000µF 5V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 50 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:28000µF