MLF1608E6R8KTD25
TDK Corporation
MLF1608E6R8KTD25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLF1608E6R8KTD25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLF1608E6R8KTD25
Manufacturer TDK Corporation
Description FIXED IND 6.8UH 15MA 1.3 OHM SMD
(In US Dollars)
4000 pcs8000 pcs12000 pcs28000 pcs100000 pcs
Data sheet
Type:Multilayer
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding:Shielded
Series:MLF
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:35 @ 4MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:445-173924-2
MLF1608E6R8KTD25-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:4MHz
Inductance:6.8µH
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)
Frequency - Self Resonant:40MHz
Detailed Description:6.8µH Shielded Multilayer Inductor 15mA 1.3 Ohm Max 0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR):1.3 Ohm Max
Current Rating:15mA