MKS4G051507G00KSSD
WIMA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKS4G051507G00KSSD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKS4G051507G00KSSD
Manufacturer WIMA
Description CAP FILM 15UF 10% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 22 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:1928-1735
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Height - Seated (Max):1.555" (39.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Detailed Description:15µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Capacitance:15µF