MKP385682016JYI2T0
Buy MKP385682016JYI2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385682016JYI2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 82UF 5% 160VDC RADIAL
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:160V
Voltage Rating - AC:110V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:385682016JYI2T0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:82µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:82µF