MKP385556040JPI2T0
Buy MKP385556040JPI2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385556040JPI2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 5.6UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
110 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:385556040JPI2T0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5.6µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5.6µF