MKP385524125JPI2T0
Buy MKP385524125JPI2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385524125JPI2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2.4UF 5% 1.25KVDC RAD
(In US Dollars)
63 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Voltage Rating - AC:450V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:385524125JPI2T0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2.4µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2.4µF