MKP385475160JPI2T0
Buy MKP385475160JPI2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385475160JPI2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.75UF 5% 1.6KVDC RAD
(In US Dollars)
77 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC:550V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:385475160JPI2T0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.516" (38.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.75µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.75µF