MKP385382025JB02W0
Angstrohm / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP385382025JB02W0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385382025JB02W0
Manufacturer Vishay BC Components
Description CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:160V
Tolerance:0.082µF
Termination:PC Pins
Surface Mount Land Size:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Series:MKP385
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Polarization:Radial
Other Names:385382025JB02W0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:MKP385382025JB02W0
Lifetime @ Temp.:-
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Expanded Description:0.082µF ±5% Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%
Dielectric Diameter:Polypropylene (PP), Metallized
Current - Leakage:250V