MKP385351025JC02G0
Buy MKP385351025JC02G0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385351025JC02G0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1250 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:385351025JC02G0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.051µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.051µF