MKP385316125JC02Z0
Angstrohm / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP385316125JC02Z0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385316125JC02Z0
Manufacturer Vishay BC Components
Description CAP FILM 0.016UF 5% 1.25KVDC RAD
(In US Dollars)
450 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:450V
Tolerance:0.016µF
Termination:PC Pins
Surface Mount Land Size:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series:MKP385
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Polarization:Radial
Other Names:385316125JC02Z0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MKP385316125JC02Z0
Lifetime @ Temp.:-
Height - Seated (Max):0.550" (14.00mm)
Features:-
Expanded Description:0.016µF ±5% Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%
Dielectric Diameter:Polypropylene (PP), Metallized
Current - Leakage:1250V (1.25kV)