MKP385227125JC02G0
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP385227125JC02G0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385227125JC02G0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Voltage Rating - AC:450V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:385227125JC02G0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2700pF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2700pF