MKP385224200JD02G0
Buy MKP385224200JD02G0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385224200JD02G0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Voltage Rating - AC:700V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:385224200JD02G0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2400pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2400pF