MKP385156160JDI2B0
Buy MKP385156160JDI2B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP385156160JDI2B0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 560PF 5% 1.6KVDC RADIAL
(In US Dollars)
1250 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC:550V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:385156160JDI2B0
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:560pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:560pF