MKP383230250JIP2T0
Buy MKP383230250JIP2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP383230250JIP2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 3000PF 5% 2.5KVDC RAD
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Voltage Rating - AC:900V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Tray
Package / Case:Radial
Other Names:383230250JIP2T0
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:3000pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:3000pF