MKP1848C65560JY2
Electro-Films (EFI) / Vishay
MKP1848C65560JY2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP1848C65560JY2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1848C65560JY2
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 55UF 5% 600VDC RADIAL
(In US Dollars)
45 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:600V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Series:MKP1848C
Package / Case:Radial
Other Names:1848C65560JY2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
Features:Low ESR; Low ESL; Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:55µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:55µF