MKP1840522256
Buy MKP1840522256 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1840522256
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2.2UF 20% RADIAL
(In US Dollars)
110 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Series:MKP1840
Package / Case:Radial
Other Names:1840522256
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2.2µF