MKP1839347401
Electro-Films (EFI) / Vishay
MKP1839347401
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP1839347401 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1839347401
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.047UF 1% 400VDC AXIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±1%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.551" L (8.00mm x 14.00mm)
Series:MKP1839
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:1839347401
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.047µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:0.047µF