MKP1839056631G
Electro-Films (EFI) / Vishay
MKP1839056631G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP1839056631G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1839056631G
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 56PF 1% 630VDC AXIAL
(In US Dollars)
1750 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±1%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Series:MKP1839
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Other Names:1839056631G
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:56pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:56pF