MKP1837410164G
Buy MKP1837410164G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1837410164G
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:160V
Voltage Rating - AC:100V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.354" L x 0.295" W (9.00mm x 7.50mm)
Series:MKP1837
Package / Case:Radial
Other Names:1837410164G
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.1µF