MKP1837315161G
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKP1837315161G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKP1837315161G
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.015UF 1% 160VDC RAD
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:160V
Voltage Rating - AC:100V
Tolerance:±1%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.295" L x 0.217" W (7.50mm x 5.50mm)
Series:MKP1837
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:1837315161G
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.015µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.015µF