MK1050FE-R52
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MK1050FE-R52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MK1050FE-R52
Manufacturer Ohmite
Description RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL
(In US Dollars)
50000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
Series:Metal Devil® MK
Resistance:105 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:MK1050FER52
Operating Temperature:-
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:105 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film