MJN2C-I-DC48
Omron Automation & Safety
MJN2C-I-DC48
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MJN2C-I-DC48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MJN2C-I-DC48
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):36 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:600VAC, 28VDC - Max
Series:MJN
Release Time:10ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:MJN2CIDC48
Operating Temperature:-45°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Test Button
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:48VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:1.8 kOhms
Coil Power:1.2 W
Coil Current:25.0mA