MINIASMDC150F/24-2
Hamlin / Littelfuse
MINIASMDC150F/24-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MINIASMDC150F/24-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MINIASMDC150F/24-2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 24V 1.5A 1812
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Polymeric
Time to Trip:1.5s
Thickness (Max):0.076" (1.94mm)
Size / Dimension:0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Series:PolySwitch®, miniASMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):120 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Other Names:MINIASMDC150F/24-2CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.5A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):3A
Current - Max:20A
Current - Hold (Ih) (Max):1.5A