MIL-LT-1/16-0-STK
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIL-LT-1/16-0-STK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIL-LT-1/16-0-STK
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description HEAT SHRINK PO 2:1 FR 1/16" BLK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:2 to 1
Shrink Temperature:-
Series:Thermofit MIL-LT
Recovered Wall Thickness:0.017" (0.43mm)
Other Names:4299272002
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyolefin (PO), Irradiated
Length:4.00' (1.22m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inner Diameter - Supplied:0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered:0.031" (0.79mm)
Features:Flame Retardant
Detailed Description:Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)