MICROSMD050F-2
Hamlin / Littelfuse
MICROSMD050F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MICROSMD050F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MICROSMD050F-2
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 13.2VDC 40A 0.8W 0.05s 0.25Ohm SMD Solder Pad 1210 T/R Automotive
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36329 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:13.2V
Type:Polymeric
Time to Trip:50ms
Thickness (Max):0.020" (0.50mm)
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Series:PolySwitch®, microSMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):900 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):250 mOhms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1210 (3225 Metric), Concave
Other Names:MICROSMD050F-2DKR
MICROSMD050F-2KR-ND
MICROSMD050FDKR
MICROSMD050FDKR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 500mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Current - Trip (It):1A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):500mA