MIC5256-2.5YM5-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC5256-2.5YM5-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5256-2.5YM5-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC5256-2.5YM5-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:576-1291-2
MIC5256-2.5YM5 TR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:150mA