MIC5245-2.7BM5-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC5245-2.7BM5-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5245-2.7BM5-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC5245-2.7BM5-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:50dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MIC5245-2.7BM5 TR
MIC5245-2.7BM5 TR-ND
MIC5245-2.7BM5TR
MIC5245-2.7BM5TR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:150mA