MIC49300-0.9WR-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC49300-0.9WR-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC49300-0.9WR-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC49300-0.9WR-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 0.9V 3A SPAK-5
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 3A
Voltage - Output (Min/Fixed):0.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6.5V
Supplier Device Package:S-PAK-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SPak-5 (5 leads + Tab)
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MIC49300-0.9WR TR
MIC49300-0.9WR TR-ND
MIC49300-0.9WRTR
MIC49300-0.9WRTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.9V 3A S-PAK-5
Current - Output:3A