MIC3775-1.8YMM
Micrel / Microchip Technology
MIC3775-1.8YMM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC3775-1.8YMM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC3775-1.8YMM
Manufacturer Microchip
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11999 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage/Current - Output 1:-
Voltage - Input:2.25 V ~ 6 V
Voltage - Breakdown:8-MSOP
Series:-
RoHS Status:Tube
Regulator Topology:750mA
Polarization:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Other Names:1611-MIC3775-1.8YMM
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:0.28V @ 750mA
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:MIC3775-1.8YMM
Frequency - Switching:Positive Fixed
Expanded Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 1.8V 750mA 8-MSOP
Description:IC REG LDO 1.8V 0.75A 8MSOP
Current - Output:1.8V