MIC2876-5.25YMT-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC2876-5.25YMT-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC2876-5.25YMT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC2876-5.25YMT-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG BOOST 5.25V 3.8A
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):5.25V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):2.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Topology:Boost
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:8-TDFN (2x2)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-UFDFN Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MIC2876-5.25YMT TR
MIC2876-5.25YMT TR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Up
Frequency - Switching:2MHz
Detailed Description:Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.25V 1 Output 3.8A (Switch) 8-UFDFN Exposed Pad
Current - Output:3.8A (Switch)