MIC2289-34BML-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC2289-34BML-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC2289-34BML-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC2289-34BML-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC LED DRVR RGLTR DIM 750MA 8MLF
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Min):2.5V
Voltage - Supply (Max):10V
Voltage - Output:34V
Type:DC DC Regulator
Topology:Step-Up (Boost)
Supplier Device Package:8-MLF® (2x2)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Other Names:MIC2289-34BML TR
MIC2289-34BML TR-ND
MIC2289-34BMLTR
MIC2289-34BMLTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Internal Switch(s):Yes
Frequency:1.2MHz
Dimming:Analog, PWM
Detailed Description:LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 8-MLF® (2x2)
Current - Output / Channel:750mA (Switch)