MIC2016-1.2YML-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC2016-1.2YML-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC2016-1.2YML-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC2016-1.2YML-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC DISTRIBUTION SW 1.2A 6-MLF
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:2.5 V ~ 5.5 V
Switch Type:General Purpose
Supplier Device Package:6-MLF® (2x2)
Series:-
Rds On (Typ):70 mOhm
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Output Type:P-Channel
Output Configuration:High Side
Other Names:MIC2016-1.2YML TR
MIC2016-1.2YML TR-ND
MIC2016-1.2YMLTR
MIC2016-1.2YMLTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:On/Off
Input Type:Non-Inverting
Features:Slew Rate Controlled
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Current - Output (Max):1.2A