MHQ1005P1N8CTD25
TDK Corporation
MHQ1005P1N8CTD25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MHQ1005P1N8CTD25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MHQ1005P1N8CTD25
Manufacturer TDK Corporation
Description FIXED IND 1.8NH 1A 40 MOHM SMD
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Type:Multilayer
Tolerance:±0.2nH
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Shielding:Unshielded
Series:MHQ-P
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:23 @ 250MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100MHz
Inductance:1.8nH
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Frequency - Self Resonant:9GHz
Detailed Description:1.8nH Unshielded Multilayer Inductor 1A 40 mOhm Max 0402 (1005 Metric)
DC Resistance (DCR):40 mOhm Max
Current Rating:1A