MHQ0402P2N9ST000
TDK Corporation
MHQ0402P2N9ST000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MHQ0402P2N9ST000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MHQ0402P2N9ST000
Manufacturer TDK Corporation
Description FIXED IND 2.9NH 200MA 400 MOHM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Multilayer
Tolerance:±0.3nH
Supplier Device Package:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Shielding:Unshielded
Series:MHQ-P
Ratings:-
Q @ Freq:10 @ 500MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:500MHz
Inductance:2.9nH
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Frequency - Self Resonant:6GHz
Detailed Description:2.9nH Unshielded Multilayer Inductor 200mA 400 mOhm Max 01005 (0402 Metric)
DC Resistance (DCR):400 mOhm Max
Current Rating:200mA