MHP-50ATA52-2K7
Yageo
MHP-50ATA52-2K7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MHP-50ATA52-2K7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MHP-50ATA52-2K7
Manufacturer Yageo
Description RES 2.7K OHM 1/2W .05% AXIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
Series:MHP
Resistance:2.7 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 kOhms ±0.05% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film