MG12JT50M0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MG12JT50M0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MG12JT50M0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 50M OHM 1/2W 5% AXIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Series:MG
Resistance:50 MOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:50 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety Metal Film