MG1275S-BA1MM
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MG1275S-BA1MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MG1275S-BA1MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MG1275S-BA1MM |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | IGBT 1200V 105A 630W PKG S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $65.28 | $61.44 | $57.60 | $54.912 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.8V @ 15V, 75A (Typ) |
| Supplier Device Package: | S3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 630W |
| Package / Case: | S-3 Module |
| Other Names: | F6495 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | No |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 5.52nF @ 25V |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 105A 630W Chassis Mount S3 |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 500µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 105A |
| Configuration: | Half Bridge |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MG1275S-BA1MM, use the request quote form to request MG1275S-BA1MM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MG1275S-BA1MM.The price and lead time for MG1275S-BA1MM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MG1275S-BA1MM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

