MG12300D-BN2MM
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MG12300D-BN2MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MG12300D-BN2MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MG12300D-BN2MM |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | IGBT MODULE PACKAGE D1200V 300A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $174.00 | $165.60 | $159.60 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.7V @ 15V, 300A |
| Supplier Device Package: | D3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1450W |
| Package / Case: | D-3 Module |
| Other Names: | F6286 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | No |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 21nF @ 25V |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 480A 1450W Chassis Mount D3 |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 480A |
| Configuration: | Half Bridge |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MG12300D-BN2MM, use the request quote form to request MG12300D-BN2MM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MG12300D-BN2MM.The price and lead time for MG12300D-BN2MM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MG12300D-BN2MM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
