MG052S18A400DP
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MG052S18A400DP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MG052S18A400DP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MG052S18A400DP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | TVS DIODE 18V 42V 0508 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.28 | $1.13 | $1.02 | |||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $0.893 | $0.784 | $0.692 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 18V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 42V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 25.5V (Typ) |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | 0508 (1220 Metric) |
| Series: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0508 (1220 Metric) |
| Other Names: | 478-10731-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 30A |
| Capacitance @ Frequency: | 225pF @ 1MHz |
| Bidirectional Channels: | 2 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MG052S18A400DP, use the request quote form to request MG052S18A400DP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MG052S18A400DP.The price and lead time for MG052S18A400DP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MG052S18A400DP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

