MFS101D-14-Z
Copal Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFS101D-14-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MFS101D-14-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MFS101D-14-Z |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 300MA 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.71 | $0.678 | $0.664 | $0.593 | $0.565 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.551 | $0.466 | $0.452 | $0.396 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Lug |
| Switch Travel: | 3.50mm |
| Switch Function: | On-On |
| Series: | MFS |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 563-1553 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C |
| Operating Force: | 200gf |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 5,000 Cycles |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Panel Mount |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length: | 4.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MFS101D-14-Z, use the request quote form to request MFS101D-14-Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MFS101D-14-Z.The price and lead time for MFS101D-14-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MFS101D-14-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

