MFR50SFRF52-240K
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFR50SFRF52-240K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MFR50SFRF52-240K
Manufacturer Yageo
Description RES MF 1/2W 1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Series:MFR
Resistance:240 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:240 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film